Kříž (skandinávský) se staroslověnštinou

12. června 2013 v 21:37 | Alexandra Gryffin- Fox |  Skorokaždodeníček
Každý, kdo je na bohemistice, si projde malým peklem v podobě našeho milého staroslověnského jazyka. Dokud se učíte hláskoslovné změny z psl do stsl, docela vás to baví. Ale jakmile se přejde k morfologii, mlátíte se se do hlavy. Nejlépe učebnicí od Večerky, který je staroslověnštiny král; občas to prostřídáte vytisklými skripty Pallasové.

Nejeden student ztratil svou nevinnost při studiu staroslověnštiny. Vážně, kdybyste mě vzbudili ráno, odříkám vám pomalu pozpátku tabulky se vzory jednotlivých kmenů (a, ja, o, jo, u, i, a konsonantické, na které už doopravdy nemám sílu), na základě jehož se klasifikují substantiva. Jenom substantiva. Při pohledu na ty tabulky u sloves se mi chce brečet. A to jsem ještě vůbec nezačala být přecitlivělá. Ostatně, jeden starší obrázek z facebooku ukazuje, že zdaleka nejsem jediná, kdo se děsí a hrůzí.


Rozhodla jsem se, že nebudu obviňovat Cyrču s Medčou za soustavné ničení mého života, a radši jsem se rozhodla udělat si předčasnou radost v podobě Poetické Eddy od nějaké baby cizojazyčné. Když mám začít číst anglické materiály (asi bych uvítala menší opáčko gramatiky), proč rovnou nenechňapnou po Voluspá. Co si budeme povídat, není to pohádka na dobrou noc, ale vsadím se, že mě to zabaví v dlouhých letních večerech. Za předpokladu, že se nebudu vracet po půlnoci z práce a nebudu mít chuť na báječná nepochopitelná díla z pazourek českých autorů po roce 45. Skoro bych vsadila krk na to, že původním přepisům ze staré norštiny (nebo je islandština, kdo to má poznat) porozumím daleko lépe než Wernischovi a jeho Zimohrádku.
Zrovna jsem si vzpomněla, že v pátek budu mít zkoušku z Historie Skandinávie. Pilně se připravuji a cpu si do hlavy data, což je poněkud divné, když to mám jako céčkový předmět a nemá pro mě prakticky žádný význam kromě kreditů. Nejhorší na tom celém je, že to tohle byl bezesporu ten nejzajímavější předmět, který jsem letos měla. V těsném závěsu je fonologie a hned po něm dvě přednášky Fisherovy, jenž je synem nevlastním Egona Bondiho, a jenž pozvedl náladu v místnosti neotřesitelným vypravěčským talentem a schopností sbíližit se s lidmi nižší věkové třídy.V souvislosti se svým "severským studiem", kdy zjišťuji, že nám dané materiály nejsou ani zdaleka dostačující jak po stránce gramatické, tak po stránce informační, a proto si dohledávám data na netu. A tak se mi stává, že se začtudo úplně nepodstatných věcí a můj čas kvapem utíká.
Docela mě překvapuje, že Dánsko bylo v historii jedna z nejsilnějších zemí severu a dlouho pod něj spadalo Norsko. Nikdy jsem mu nevěnovala pozornost a jediné známé osobnosti odtud pro mě byli Markéta (dcera Přemysla Otakara I.), Hans Christian Andersen, Soren Kierkegaard a ten týpek, co objevil možnou jazykovou sounáležitost napříč Evropou a části Asie, ale dlouho se o tom nevědělo. Siva z LoL, kterého sleduje Radim, ani počítat nebudu. :D
Když už o tom mluvím. Milí Pražáci sympatizující s Islandem, máte jedinečnou příležitost zajít si tuto sobotu na Islandský den do Městské knihovny (info) a trochu se poučit a možná trochu vzpomenout Island, když bude mít 17. června výročí k založení republiky. Užijte si to tam i za mě, já se to pokusím moc neobrečet, že je to zase něco, kam se nedostanu.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 es ef es ef | Web | 12. června 2013 v 21:59 | Reagovat

Taky jsem slyšela, že je to celkem maso :D

2 Jan Stanislav Jan Stanislav | Web | 12. června 2013 v 23:33 | Reagovat

jj je to svobodna volba vrhnout se do reky jmenem cestina a preplavat ji ...

3 Fantaghira Fantaghira | Web | 13. června 2013 v 14:05 | Reagovat

Tak to u nás asi ta staroslověnština není tak zlá. Musíme umět poznat kmeny a vzory u substantiv a třídy a vzory u sloves, i když u třetí třídy prý vzory znát nemusíme, protože je jich hrozně moc. Takže tohle člověk vědět musí, ale znát přesné koncovky nemusíme. Ono to většinou jde poznat, ačkoliv mě docela straší aorist sigmatický a aorist asigmatický, protože si nikdy nepamatuju, který je který.
Ale jsem na sebe zvědavá po prázdninách, protože nám ten předmět pokračuje ještě v zimním a už teď učitelka předpovídala, že si nikdo nebude nic pamatovat :-D

4 Argonna Argonna | Web | 23. června 2013 v 7:33 | Reagovat

Tak to zacinam byt rada ze sa trapim iba s lingvistikou anglictiny a nemciny a staroslovencina ide bokom :D

5 Yasminn V. Yasminn V. | E-mail | Web | 3. srpna 2013 v 13:17 | Reagovat

Zní to vážně dost "příšerně" :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama